Pricing made easy.

Our pricing simplified .

 
 
REMOS_GX_Ground_01-640x427.jpg

Airplane.

It all begins with the plane. You will use this to practice your flight lessons and take your exam. It’s also available to rent once you are a proficient pilot. No fuel surcharge.

130/Hr.

JNI_Instructing.png

Instructor.

She or he has the experience to take you on your training journey and keep you safe. These are FAA-certified flight and ground instructors. These are the people you trust with your safety

60/Hr.

Kit-Box-Front-600x441.png

Training Kit.

The pilot, training kit has the syllabus, materials, reference books, study guides, exam prep, etc., which you will need to keep you on track in your ground school.

starting at 260/ea.

 

Bundles made easy.

 
 

2 hour Flight Lesson pass.

Our standard lesson. This pass includes 2hours of instruction along with 1.0hr. of flight time.

$250/each.

3 hour Flight Lesson pass.

Our most popular bundle. 3 hours of instruction and 1.5hr. of flight time. Student’s find the extra time sure pays off.

$395/each.

Introductory Flight.

Thinking about it but not sure?. This is the pass for you! It includes a 30min. flight with an instructor. to show you what it would be like to fly. Popular as a gift for yourself or others.

$99/each.